DofE na Proseku

O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu se prvotně dozvěděli v roce 2017 naše angličtinářky (Kamila Korandová a Petra Kubálková). V učebnici angličtiny je zaujal článek o tomto programu pro mladé lidi a začaly se proto zajímat, zda by bylo možné, aby naše škola byla poskytovatelem programu DofE. Tenkrát to ovšem bylo komplikovanější, protože síť DofE center byla v počátcích a nepodařilo se nám dopídit potřebných informací.

V květnu 2019 kontaktoval e-mailem ředitele školy Mgr. Jiřího Bernáta regionální manažer DofE pan Halačka. Následně se paní Kubálková snažila domluvit schůzku. Bohužel mezí tím pan Halačka již nepracoval v DofE a jeho agendu převzala paní Vránová. Ta měla počátkem června 2019 schůzku u nás ve škole s panem ředitelem, kde byla domluvena další spolupráce. Otázkou byla, kdo se ujme koordinace DofE programu na naší škole. Petra Kubálková mě (Vladimíra Křivku) oslovila a s radostí jsem se koordinace ujal, protože chci, aby se žáci naučili ve škole co nejvíce. Můj názor je ten, že je nutné podporovat ze všech stránek žáky, kteří chtějí z výchovně-vzdělávacího systému vytěžit co nejvíce. Naplňuje mě, že díky DofE mohu přispět k seberozvoji mladých lidí a pozorovat jejich dílčí pokroky v rámci neformálního volnočasového vzdělávání, kterým program DofE bezpochyby je.

V roce 2019 následovalo proškolení od DofE (školení vedoucích a hodnotitelů expedic). V září 2019 proběhla první přednáška o programu DofE pro naše žáky na adaptačně – sportovním kurzu pro první ročníky. Naše DofE centrum začalo naplno pracovat a věnovat se našim prvním účastníkům. Následovala informace od HMP, že volnočasové neformální vzdělávání – program DofE podporuje. DofE a HMP podepsalo memorandum o spolupráci.

Od roku 2020 jezdíme na dobrodružné expedice po ČR i do zahraničí. V tomtéž roce jsme se mohli pyšnit prvními 13 bronzovými DofE absolventy, kteří získali mezinárodně uznávaný certifikát a bronzový DofE odznak.

Od doby vzniku našeho DofE centra nám prošlo rukami několik desítek našich žáků, kteří se do DofE zapojili a dělali něco navíc jak pro sebe, tak pro své okolí v rámci aktivit (dobrovolnictví, pohyb, dovednost a dobrodružná expedice), kterými si museli během plnění programu projít. Naše DofE centrum se snaží aktivně neustále rozvíjet a organizovat i doplňkové aktivity pro naše účastníky (například každoroční akce DofE bowling).

Naše DofE centrum obdrželo v roce 2022 ocenění Lady Lusy Abrahams za přínos neformálnímu vzdělávání, které převzal za naši školu pan ředitel Mgr. Jiří Bernát v Senátu Parlamentu ČR. Účastníci našeho DofE centra se v roce 2022 podíleli na vysazení Aleje prince Philipha (zakladatele DofE) ve Vestci u Prahy k příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin.  V roce 2023 jsme měli prvního absolventa DofE zlaté úrovně (Lukáš Šanda), který si převzal certifikát na ceremonii v Senátu Parlamentu ČR z rukou prince Edwarda.

Ing. Vladimír Křivka, Ph.D.