Broumovsko 26.-31.8.2022

Termín: 27.10.-29.10.

Účastníků: 6

Na konci listopadu roku 2022 proběhla vícedenní expedice v nádherné krajině Broumovska. Dofící z Proseku tentokrát vyrazili společně s účastnící s Gymnázia Jana Opletala z Litovle. Cílem expedice bylo pozorovat kvalitu vody v lokálních přírodních zdrojích, za tímto účelem se Prosecké Dofe centrum vybavilo přístroji na měření kvality vody. Konkrétně se jednalo o PH metr a měřič kvantity částic ve vodě.

ČTVRTEK 27.10.

Expedice začala odpoledne na stanici Praha Hlavní nádraží, odtud jsme se vydali do Police nad Metují, kde jsme chvíli po páté hodině vystoupili z vlaku. Odtud nás čekala dlouhá cesta směr skautská základna Hampejz. Což měl být na další tři dny a tři noci náš provizorní domov. Když jsme opouštěli Bezděkov, zapadalo slunce a naskytla se nám krásná panoramata. Náš cíl byl však ještě v dáli a tak se stalo, že jsme nakonec Hampejs hledali v temných Broumovských lesích, a nebýt jisté velmi ochotné skautky možná bychom tam hledali dodnes. Večer jsme, uzpůsobili naši noclehárnu spánku, vybalili jídlo a rozdělali táborák. Toho dne měli přijít později zbývající členové expedice, kteří kvůli časové indispozici nemohli dorazit na Hlavní nádraží. Když poté dorazili a my jsme byli kompletní tým, naplánovali jsme trasu na zítra a padli únavou.

PÁTEK 28.10.

Páteční ráno bylo poněkud nepříznivé, byla zima a vlhko. Nic nám však nebránilo vydat se na trasu a tak jsme také po čajíku a chlebíku s marmeládou udělali. Za dnešní cíl jsme si určili obejít východní stranu Broumovska. Po chvíli chůze jsme odebrali první vzorek z místní studánky. Přístroje však selhaly, vzhledem k indispozici kalibračního prášku, jsme museli vodu “testovat” pouze našimi smysly. První studánku jsem po chvíli intenzivního testování označili za použitelnou. Testování vodních zdrojů nás však pravděpodobně rozhodili do takové míry, až jsem s toho zabloudili. Nejprve se ztratila značka a poté i cesta, byli jsme uprostřed Broumovských lesů a měli pouze papírovou mapu. Jak jsme postupovali dál a dál, les se stával každým krokem méně příznivý, až jsme stáli před obrovskou strmou kamennou stěnou. Najednou si někdo všiml, že nad stěnou se line stezka, tak jsme z lesa vylezli a pokračovali dál. Po dalších asi dvou hodinách jsem prošli kamenným bludištěm a narazili na další vodní zdroj. Ten však již od pohledu působyl kontaminovaně a tak jsme se dalšímu testování raději vyhnuli. V průběhu další cesty jsme navštívili, skautskou vyhlídku a jiné zajímavé přírodní lokace. Poobědvali jsme na turistické odpočívce, k obědu byly tortily. Při návratu k Hampejzu jsme otestovali poslední dnešní studánku, místní vodu jsme prohlásili za pitnou a nabrali ji do zásoby. Večer jsme opět rozdělali táborák a uvařili těstoviny.

SOBOTA 29.10.

Dnes ráno jsme se opět probudili do chladného dne, hned po snídani jsme zahájili úklid Hampejzu. Vymetli jsme okapy, uklidili ”interiér”, dali toaletní papír do kadibudky, vyčistili potůček a zametli listí. Po velkém úklidu jsme se vydali poznávat západní stranu broumovska. Nejprve se naše cesta schodovala s včerejším pochodem, ale po nějaké době jsme se vydali dosud nepoznanou trasou. No byli jsme ohromeni, západní strana je mnohem zajímavější než-li strana východní. Nachází se zde nejznámější broumovské skalní masivy a také volně přístupné jeskyní komplexy, které jsme samozřejmě museli všechny projít. Poobědvali jsme na krásné vyhlídce s rozhledem do všech směrů, bylo to jako jíst v oblacích. Cestu zpět jsme si poté trasili mimo broumovské skály místními vesnicemi. Při této trase jsme narazili na dvě studánky, obě můžeme prohlásit za pitné. K Hampejzu jsme dorazili už za tmy, cestou jsme přijali pozvání od místních k táboráku. Bylo to příjemné rozloučení z Broumovskem a při této příležitosti jsme také expedici ukončili. Ten večer odjelo několik účastníků expedice a na ty kteří zůstali čekalo zcela jiné mimo expediční dobrodružství. Pokračování je v příspěvku Dofíci v pivovaru.