Chci se zapojit

Zapoj se do DofE

Je ti 14 až 24 let a studuješ či jsi studoval SPŠ na Proseku? Chceš se zapojit do programu DofE?

Zaregistruješ se na www.onlinerecordbook.org nebo přes ORB aplikaci v telefonu. Najdeš naše DofE centrum. Vybereš úroveň (bronzová, stříbrná, zlatá). To určí, jak dlouho se budeš programu věnovat. Pro začátek doporučuji bronzovou úroveň (pokud půjde vše hladce, tak za 6-12 měsíců máš úroveň dokončenou). Vyplníš osobní údaje a v případě neplnoletosti také kontaktní údaje na rodiče. Zaplatíš registrační poplatek. Autorizuješ si email, v případě neplnoletosti potvrdí tvou účast v programu DofE rodiče – autorizací přes email.

S registrací ti také může pomoci náš koordinátor. Registrovat se do centra DofE SPŠ na Proseku mohou pouze žáci školy a ve vyjimečných po konzultaci s koordinátorem i externí zájemci.

Zvol si své cíle a makej na sobě

Vybereš si aktivity ve 3 oblastech DofE: dovednosti, pohybu a dobrovolnictví. Každé z nich se pak věnuješ 1 hodinu týdně. Dohromady ti tedy DofE zabere 3 hodiny týdně. Pokud si vybereš to co stejně děláš, tak ti to nezabere žádný čas navíc. V bronzové úrovni, pokud začínáš s DofE, tak si vybereš 1 aktivitu jako hlavní, tu plníš 26 týdnů a 2 aktivity plníš 13 týdnů. V případě dobrovolnictví se lze věnovat aktivitě 1x za 14 dní 2 hodiny – to se ti bude počítat jako 2 týdny. V oblastech DofE si můžeš vybrat z velkého množství aktivit. Stanovíš si cíl, který tě bude motivovat a posune tě dál. Možnosti aktivit nalezneš zde.

Cíl musí být splnitelný a měřitelný. Příklady správně nadefinovaných cílů:

  • Uběhnout 10km pod 45 minut
  • Udělat 50 kliků v kuse
  • Zlepšení fyzické kondice a zpevnění těla, udělat 10x muscle up
  • Návrh a realizace konstrukce, elektrické části a programu modelu třídící linky (robotického ramene, automatizovaného parkoviště, nápojového automatu, automatu na sušenky, elektrického longboardu, elektrické motokáry, robota, který sleduje čáru, sumorobota, hydoponické zahrádky, …..)
  • Vytvořit vlastní strategickou počítačovou hru
  • Naučit se španělsky na úroveň A1
  • Naučit se hrát na kytaru a umět zahrát 3 trampské písničky 
  • Zdokonalit se ve fotografování digitální zrcadlovkou a vytvořit tematický měsíční kalendář
  • Zlepšit si slovní zásobu a pravopis pravidelným čtením. Přečíst 5 knih.
  • Naučit se vařit a uvařit obědové 4 chodové menu.

Během plnění aktivit pravidelně zapisuješ plnění svých aktivit do elektronického deníku ORB.

Ke každé aktivitě (cíli) si zvolíš svého hodnotitele, který tě bude během aktivit sledovat a na konci zhodnotí jak sis při plnění cíle vedl/a a potvrdí, že byl cíl splněn. Hodnotiteli příjde po tvém požádání přes ORB (online record book) email s odkazem na hodnotící formulář. Poté požádáš svého vedoucího o schválení aktivity, také přes ORB. 

Konečně vyrazíš za dobrodružstvím

Po absolvování expedičního výcviku vyrazíš na dobrodružnou expedici u nás či v zahraničí se svými spolužáky, kteří jsou také v DofE. Získáš, či se zdokonalíš v outdoorových dovednostech, získáš nové životní zážitky, poznáš nové kraje a přátele. Více o expedicích nalezneš v záložce Expedice.

Ukončení úrovně

Po ukončení úrovně (schválené vedoucím a Národním DofE centrem) máš hotovo a absolvováním získáš mezinárodní certifikát, který se ti bude hodit, když se budeš hlásit na univerzitu. Zaměstnavatelé po celém světě jej uznávají jako důkaz nabytých dovedností (schopnost spolupráce, komunikace a další). Kromě toho dostaneš odznak, který tě zařadí do celosvětové rodiny absolventů. DofE totiž funguje ve více než 130 zemích!

Svůj certifikát a odznak převezmeš na slavnostní ceremonii z rukou významných osobností. Jsme hrdí, že jste to dokázali a došli do cíle. Jsme rádi, za každého DofE absolventa, že jsme mohli pozitivně ovlivnit jeho život.

Dále můžeš pokračovat v další úrovni programu DofE a nebo se zapojit do DofE klubu a být jeho aktivním členem.