O DofE

Co je to DofE ?

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro mladé lidi (14-24 let), který je podporuje v osobním rozvoji a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě. V rámci DofE na sobě účastníci pilně, dlouhodobě a pravidelně pracují. Nakonec si splní své cíle ve 3 oblastech (pohyb, dovednost a dobrovolnictví). Následuje dobrodružná expedice v přírodě, která je plná nezapomenutelných zážitků a nových zkušeností. Aktivní účast na expedici rozvíjí kompetence, které by při formálním vzdělávání mladí lidé nezískali.  V závěru programu získají účastníci na slavnostní ceremonii certifikát a odznak. Absolventi programu DofE mají zvýhodnění v případě zájmu o studium v zahraničí a při pohovorech u zahraničních zaměstnavatelů v naší republice.

Program DofE je jeden z celosvětově nejvýznamnějších programů neformálního vzdělávání. V současnosti se programu DofE účastní 1,3 milionů lidí ve více než 130 zemích světa. V České republice má program více než 27 letou tradici a účastní se jej přes 5000 žáků a studentů ročně. Program funguje na 300 místech po celé republice. Mezi institucemi, které program poskytují, jsou základní a střední školy, neziskové organizace, dětské domovy i střediska volného času. Jsme hrdí na to, že naše škola může poskytovat DofE.

Vstup do programu je dobrovolný a jeho účastníci mezi sebou nesoutěží. V programu DofE budeš mít čas i podporu od svého vedoucího, abys přemýšlel(a), jaké jsou tvé zájmy, schopnosti a ambice, a na základě toho si stanovil(a) cíle v jednotlivých oblastech programu. K dosažení těchto cílů tě dovede jen tvá vytrvalost a odhodlání. Nakonec tě čeká skvělý pocit z dosaženého úspěchu, posunutí hranic toho, co dokážeš, získání nových zkušeností, zážitků a kontaktů.

Z programu DofE si odneseš jen tolik, kolik do něj vložíš, protože v něm stejně jako v životě k opravdovému úspěchu nevedou žádné zkratky. Za vložené úsilí navíc získáš prestižní certifikát – Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu – který ti předají významné osobnosti z České republiky či Velké Británie. 

Program DofE je uznáván mezinárodními školami, zahraničními univerzitami i zaměstnavateli jako známka kvality uchazečů.

Program účastníkům dále přináší:

 • Zlepšení emoční pohody
 • Samostatnost a kreativitu
 • Zlepšení fyzické kondice
 • Zapojení se do dobrovolnictví a komunitního života
 • Zvýšení zájmu o životní prostředí
 • Zlepšení zaměstnatelnosti a finančního ohodnocení

Program DofE nemá vliv na hodnocení žáků ve škole v jednotlivých předmětech. Jedná se o volnočasové dobrovolné neformální vzdělávání o vlastní iniciativu a zodpovědnost účastníků. Jako učitelé můžeme žáky v programu motivovat a směrovat, poradit jim, hodnotit expedice, pomáhat v úvahách o cílech nebo propojovat a proškolit při plánování expedic.

Historie programu DofE :

Program DofE založila roku 1956 Jeho královská Výsost, princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Proto název Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s Award). S ním se na tvorbě programu podílel i Kurt Hahn, německý pedagog prosazující zážitkovou výuku, a lord Hunt, který mimo jiné vedl první úspěšnou expedici na vrchol Everestu. Mezinárodní cenu do České republiky přivedla prvorepubliková golfová šampionka, Lady Luisa Abrahams. V Česku program funguje již od roku 1995 na na SPŠ na Proseku od roku 2019.

Jaké jsou základní vlastnosti programu ?

 • Komplexní – program je zacílen na hlavní oblasti rozvoje mladých lidí: od pohybu přes dovednosti, expedice až po dobrovolnickou pomoc potřebným a komunitě
 • Motivační – mladí lidé si sami stanovují výzvy a úkoly, které za naší pomoci řeší
 • Rozvojový – přispívá k samostatnosti, ke zvýšení kompetencí i k rozvoji empatie a sociálního cítění. Mladí lidé si rozvíjejí týmovou spolupráci a získávají nové zkušenosti
 • Prestižní – DofE se těší mezinárodnímu uznání britskou královskou rodinou a u nás funguje pod záštitou MŠMT ČR. Za dosažení cílů jsou mladí lidé oceňováni i ze strany významných osobností
 • Preventivní – motivuje mladé lidi, pomáhá jim převzít zodpovědnost a aktivuje je k činnostem, které jim pomáhají aktivně trávit volný čas

Patroni programu DofE :

Program DofE podporují i významné české osobnosti, například dobrodruh Jakub Vágner, horolezkyně Klára Kolouchová, módní návrhářka Tatiana Kovaříková, vědec a popularizátor vědy Michael Londesborough, mistryně světa v bojových sportech Martina Ptáčková, lyžařka Šárka Strachová, český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák Marek Eben a další.